Quantcast
Channel: MedOverNet
Viewing all articles
Browse latest Browse all 20655

Re: Ecytara in QTc

$
0
0
Pozdravljeni,

glede tega stališča stroke še niso enotna. Najprej je treba povedati, da enkrat merjen QT interval še ni dovolj za kakšnekoli zaključke, saj je njegova dolžina tudi pri isti osebi spremenjljiva odvisno od različnih vplivov (večja frekvenca, nižja frekvenca, del dneva, elektrolitski status, pa tudi način merjenja).
Pravilno bi bilo narediti EKG takrat ko je koncentracija zdravila v plazmi največja, izmeriti QT interval "ročno", izračunati poprečje 3-5 ciklusov in korigirati QT interval glede na srčno frekvenco (to je QTc).
POmembno je izmeriti Qt interval preden se začne jemati zdravilo ki ima zmerni do visoki potencial podaljšanja QT, in ponoviti EKG po uvedbi zdravila. Pri osebah ki imajo QTc daljši od 450ms (moški) oz. 470ms (ženske) je dobro biti previden in se izogniti predpisovanju zdravil ki lahko podaljšajo Qt interval (če je to možno).
Največja težava nastane pri mejno povišanih vrednosti, torej med 431 in 450 za moške ter med 451 in 470 za ženske. V teh primerih se običajno pretehta razmerje med koristjo predpisanega zdravila, njegovim potencialom podaljševanja QT intervala (ki je pri escitalopramu nizek) in potencialno škodo. Pri tem upoštevamo vse druge razloge za možne srčne komplikacije kot so visoka dob, druge srčne bolezni, elektrolitske motnje, sočasno jemanje drugih zdravil ki podaljšujejo QT interval itn...
Torej, tveganje se ne more natančno izračunati in 100% varnosti ni, ampak, če ste sicer zdrav, relativno mlad moški ki ne jemlje drugih zdravil, je tveganje izredno nizko.

Lep pozdrav,



.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 20655

Trending Articles